DAILY SCHEDULE

8am – Swine Show

9am – Beef Sift

10am – Watermelon Eating Contest

4pm – Goat Show

8am – Sheep Show

10am – Sack Races

1pm (30 min after sheep show) Bucket Calf Show

2pm – Onsite Registration/ Practice

2pm – Beef Show 3pm – Water Balloons

3pm – Mad Chad (Chainsaw juggler)

3pm – Big Air Wave # 1 Dock Dogs

3:30pm – Flying Cortes

4:30pm – John the Strongman

5pm – Big Air Wave #2 Dock Dogs

6pm – John the Strongman

6pm – Rabbit and Poultry Check-in

7pm – Big Air Wave #3 Dock Dogs

7pm – Mad Chad (Chainsaw juggler)

7:30pm – Flying Cortes

8pm – Street Dance with the Clark Jensen Band

8am-4pm – Beef Advocacy Interviews

8am – Dairy Goat Show

10am – Stick Horse Races

10am – Large Animal Dispositions Due

11am – Rabbit Show

12pm – John the Strongman

1pm – Mad Chad (Chainsaw Juggler)

2pm – Flying Cortes

3pm– Ice Cream Eating Contest

3pm – John the Strongman

3pm – Big Air Wave #4 Dock Dogs

3pm – Poultry Show

5pm-6pm – Great Western Heritage Show

5pm – Mad Chad (Chainsaw Juggler)

5pm – Big Air Wave #5 Dock Dogs

5:30pm – Flying Cortes

5:30pm – Wine Tasting Event

6pm – LJ Jenkins Bull Show

6pm – John the Strongman

7pm – Pocket Pet and Cat Show

7pm – Big Air Wave #6 Dock Dogs

7pm – Mad Chad (Chainsaw Juggler)

7:30pm – Flying Cortes

8pm – 9pm – Tim and Richard Band

8pm – 10pm – Colorado Keys Dueling Pianos

8am – Small Animal Round Robin

10am – Large Animal Round Robin

12pm – Big Air Waves #7 Dock Dogs

12pm – John the Strongman

1pm – Dog Rally and Agility

1pm – Mad Chad (Chainsaw Juggler)

2pm – Big Air Waves #8 Dock Dogs

2pm – Flying Cortes

3pm – Beef Carcass Judging

3pm – Watermelon Eating Contest

3pm – John the Strongman

4pm – Big Air Waves #9 Dock Dogs

4pm – Exhibitor BBQ

4:30pm – Parade of Champions

5pm – Mad Chad (Chainsaw Juggler)

5pm – Swine and Sheep Carcass Viewing

5:30pm – Flying Cortes

6pm – Square Dancers

6pm – MicroMania

6pm – 7pm – Union of None

6:30pm – Extreme Vertical Competition Dock Dogs

7pm – Mad Chad (Chainsaw juggler)

7:30pm – Flying Cortes

8pm – John the Strongman

8pm – 10pm– Colorado Keys

11am – Sale

11am – Onsite Registration/ Practice Dock Dogs

12pm – Big Air Wave #10 Dock Dogs

12pm – John Strongman

1pm – Ice Cream Eating Contest

1pm – Mad Chad (Chainsaw Juggler)

1:30pm – Monster Trucks

2pm – Big Air Waves #11 Dock Dogs

2pm – Flying Cortes

3pm – Mad Chad (Chainsaw Juggler)

4pm – Speed Retrieve (All in one Finals) Dock Dogs

4pm – Flying Cortes 5pm – John the Strongman

6pm – Mad Chad (Chainsaw Juggler)

6pm – Monster Trucks

6pm – 7pm – Peach Street Revival

6:30pm – Big Air Finals Dock Dogs

7pm – Flying Cortes

8pm – John the Strongman

9pm – 10pm – Jason Abbott Band